Pěstovaní

Bohyšku můžeme pěstovat na různé způsoby. V trvalkovém záhoně, ve volném podrostu vzrostlých dřevin a nebo v nádobách. Nejde sice jen o stínomilnou trvalku do čerstvých zahradních půd, ale valné většině druhů se daří právě v takových podmínkách nejlépe.

Na slunce bohyšky nepatří, je.li ho příliš mnoho. Pro kvalitní vybarvení a plné kvetení mnohé vyžadují ranní slunce či bloudivý stín, jiné pak rostou v plném stínu i na sušších místech. Poněkud více světla snesou bohyšky při pravidelné zálivce a ve vyšších polohách.

Půdu mají rády bohyšky humózní, čerstvou a hnojenou. V takové rostou nelépe a nejrychleji. Umí však velmi dobře hospodařit s tím, co zrovna je, a tak si poradí i s písčitou či jílovitou půdou. Před výsadbou je dobré místní zem alespoň z poloviny vylepšit. V lehkých půdách zmenšuje listy, totéž činí trpí-li suchem. V těžkých půdách pomalu startuje. Není citlivá na reakci půdy. Vzrůstné typy snáší i hladové kořeny vzrostlých dřevin.

Hosty přináší pěkný efekt zahradám hajního typu nebo partiím s vodní plochou. Listy vytváří souvislý pokryv a stahují vodu do své růžice, čímž konkurují plevelům. Přirozenými společníky jim jsou hajničky, trávy, kapradiny a stínomilné dřeviny.

Sesazování s ostatními rostlinami využívá často jejich celkem krátké sezóny. Brzy raší a na podzim zcela zatahují. Možná je podsadba host drobnými cibulovinami z lužních podmínek. Užitečná je také kombinace se stálezenými pokryvy.

V nádobách se pěstují snadno, trs je ale třeba častěji dělit a rostlina je náročnější na vodu i živiny.

Dělit můžeme dospělé trsy kdykoliv. Nejvhodnější je období před vyrašením, než puky začnou rozbalovat listy a nebo po odkvětu seříznout u země a rozdělit. Ideální je oddělek o třech pucích s chumlem kořenů.

Problémem jsou plži, kteří vyhledávají zejména měkké tenké listy, nemají rádi čersvý mulč, ostrý štěrk, granule a hlístice v uších. Proti houbovým chorobám na listech je dobré se v létě bránit postřikem a včasným odstraněním stařiny.

Více info o pěstování si stáhněte v sekci Slovem.

zpět
Stahuji obrázky... ...prosím vyčkejte
verze pro tisk
aktualizováno ve čtvrtek 05.02.2009 08:11:13 (GMT+0100)
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!

Váš prohlížeč plně nepodporuje CSS! Your browser does not support CSS!