Historie

Nejstarší záznamy dokládají kulturní použití host v Japonsku již od 8.století. Výraz pro bohyšku přepsatelný jako "giboshi" se objevuje ve starých příbězích z období Heian (784-1185) v souvislosti se zahradami císařů. Od 17. století pak začínají výrazně pronikat dekorativní listy do výtvarného umění.

Dle dochovaných vyobrazení lze usuzovat, že jejich popularita brzy přinesla i rozmach jejich pěstování a první selekce. Do poloviny 19. století směly do japonských přístavů vplouvat z tehdejší západní civilizace pouze lodě vlámských obchodníků. Tento fakt výrazně ovlivnil rozšíření bohyšek.

To je spojeno se jmény tří vědců: Kaempfer, Thunberg a von Siebold. První popisy patří H. lancifolia a H. tokudama, první rostlinou klíčící ze semen roku 1784 v Paříži je H. plantaguinea. Tehdy ještě nesly jméno Hemerocallis, jinak podnes denivka. Starší zahradníci ji znají i pod jejím dalším jménem, Funkia.

Hosta se brzy stává populární zahradní rostlinou a von Siebold ji v letech 1862-79 ve své školce uvádí na trh ve dvaceti druzích, na přelomu století ji používají nejznámější zahradní tvůrci své doby jako William Robinson, Beatrix Farrand či Gertruda Jekyll. Sortiment se ovšem po léta nemění.

Její obliba narůstá po expozici sortimentu v roce 1968 na Chelsea Flower Show. Roku 1986 je se objevuje H. ´Frances Williams´, jeden z nejúspěšnějších kultivarů vůbec spolu s dalšími 156 novinkami. Časem vzrůstá obliba zejména v USA a novinky se draží za stovky dolarů.

Za rok 2007 bylo registrováno 142 nových kultivarů ke stávajícím 6002 známým taxonům rodu Hosta.

zpět
Stahuji obrázky... ...prosím vyčkejte
verze pro tisk
aktualizováno ve čtvrtek 05.02.2009 08:11:13 (GMT+0100)
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!

Váš prohlížeč plně nepodporuje CSS! Your browser does not support CSS!