Hosta neboli bohyška či funkie

Zámecké zahradnictví Ctěnice - Ondřej Fous, české pereny – trvalkyZámecké zahradnictví Ctěnice - Ondřej Fous, české pereny – trvalky

Pěstovaní

Bohyška může být pěstována na mnoho různých způsobů. V trvalkovém záhoně, ve volném podrostu vzrostlých dřevin a nebo v nádobách. Nejde sice jen o stínomilnou trvalku do čerstvých zahradních půd, ale valné většině druhů se daří právě v takových podmínkách nejlépe.

Na slunce bohyšky nepatří, zvláště je-li ho příliš mnoho. Pro kvalitní vybarvení a plné kvetení mnohé vyžadují ranní slunce či bloudivý stín, jiné pak rostou v plném stínu i na sušších místech. Poněkud více světla snesou bohyšky při pravidelné zálivce a ve vyšších polohách. Polední úpal nebo více než půlden slunce vede u rostlin ke stresu, kroucení listů, chřadnutí a rozvoji houbových chorob na listech.

Půdu mají rády bohyšky humózní, čerstvou a hnojenou. V takové rostou nelépe a nejrychleji. Umí však velmi dobře hospodařit s tím, co zrovna je, a tak si poradí i s písčitou či jílovitou půdou. Před výsadbou je dobré místní zem alespoň z poloviny vylepšit. V lehkých půdách zmenšuje listy, totéž činí trpí-li suchem. V těžkých půdách pomalu startuje. Není citlivá na reakci půdy. Vzrůstné typy snáší i hladové kořeny vzrostlých dřevin. Je nutné jim ale v prvních týdnech po výsadbě zajistit dostatečnou zálivku.

Hosty jsou efektní zejména v zahradách hajního typu nebo v partiích s vodní plochou. Listy vytváří souvislý pokryv a stahují vodu do své růžice, čímž konkurují plevelům. Přirozenými společníky jim jsou hajničky, trávy, kapradiny a stínomilné dřeviny. Spolehlivou kombinací je podsadba barvínkem, mochničkou nebo rhizomatickými kakosty. Pozdní rašení bohyšek lze využít k přisazení stínomilných cibulovin z lužních podmínek.

V nádobách se pěstují snadno, rostlina ale rychleji stárne a trs je třeba častěji dělit. Rostlina je také náročnější na vodu i živiny. Vhodné jsou zejména malé a střední bohyšky.

Dělit můžeme dospělé trsy kdykoliv. Za nejvhodnější je považováno období před vyrašením, než puky začnou rozbalovat listy. Poněkud šetrnější je ještě časnější dělení již v březnu a velmi dobré výsledky ukazuje i dělení po odkvětu s úplným seříznutím listů u země. Ideální je oddělek o třech pucích s chumlem kořenů. Jemnější dělení vyžaduje značnou pěstitelskou zkušenost.

Večným problémem funkií jsou plži, kteří vyhledávají zejména měkké tenké listy. Nemají rádi čersvý mulč, ostrý štěrk, granule a hlístice v uších. Proti houbovým chorobám na listech je dobré se v létě bránit postřikem a včasným odstraněním stařiny.

Čekáte na zahradě hosty? Snadná pomoc...        Zámecké zahradnictví Ctěnice            Otevřeno denně 10 až 18 hodin          +420 608 850 800        hosty(at)email.cz

hosta neboli bohyška či funkie
Trvalky coby nenáročné zahradní květiny

Hosta česky bohyška neboli funkie, nabízíme více než 700 odrůd. Pěstování této rostliny se věnujeme od roku 1996 v naší referenční sbírce roste více než 1200 druhů. Pravidelně hodnotíme současný
světový sortiment včetně novinek a vybíráme z něj sorty vhodné k zavedení do kultury. Úspěšné absolventy záhonových testů zařazujeme do sortimentu a nabízíme pěstitelům. Kriteria kvalitní zahradní
                        rostliny jsou pro nás zejména plná aklimatizace, výtečný zdravotní stav a celková vitalita. Ručíme za pravost. Nedílnou součástí našeho sortimentu jsou licenční odrůdy.

stínomilné trvalky pro květinové záhony  •  vytrvalé zahradní květiny s patentem na design textur a barev  •  pereny jako sběratelské rarity pro posedlé

aktualizováno v sobotu 18.05.2013 11:08:18 (GMT+0200)
[CNW:Counter] TOPlist Valid XHTML 1.0! Valid CSS!

Váš prohlížeč plně nepodporuje CSS! Your browser does not support CSS!